środa, 16 listopada 2016

DZIESIĘĆ NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH W DEKORACJI WNĘTRZ


Dziesięć najczęstszych błędów popełnianych w dekoracji wnętrz.


Marzymy o tym, aby stać się posiadaczami pięknego domu z pięknym wnętrzem podobnego do tych, jakie można zobaczyć na stronach czasopism poświęconych domom i wnętrzom. Nie jest to łatwe zadania, jednak jeśli poznamy podstawowe zasady, których warto się trzymać podczas projektowania to możemy uzyskać piękne wnętrze dopasowane do nas.

1. Brak planów oraz ustalenia priorytetów


Zawodowi projektanci wnętrz zawsze zaczynają pracę od rozmów ze swym klientem, podczas których omawiają szczegółowo jego wymagania, dowiadują się czego tak naprawdę klient oczekuje. Na takim spotkaniu określa się również budżet, jakim dysponuje klient oraz potrzeby, jakie musi spełniać dane pomieszczenie. Jeśli nie chcemy korzystać z usług specjalisty, musimy te rozważania przeprowadzić sami ze sobą. Pominięcie tego etapu przy aranżacji wnętrza jest poważnym błędem. Przeanalizujmy zatem obiektywnie swoje zamierzenia co do wnętrza, a następnie przyjrzyjmy się, jakie możliwości oferuje nam dana przestrzeń. Im bardziej drobiazgowa i rzetelna analiza – tym większa szansa, że przedsięwzięcie zostanie ukończone całkowitym sukcesem, bez niepotrzebnych nerwów i stresu. 
fot.dremstime.com

2. Zły dobór kolorystyczny 


Nawet jeśli ustaliliśmy odpowiednią kolorystykę do wnętrza. Najważniejsza zasada podczas wybierania farb to sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać. Kupując gotową farbę musimy liczyć się z tym, że ta sama barwa zupełnie inaczej wygląda na próbce, inaczej na monitorze komputera, a jeszcze inaczej będzie wyglądała na dużej płaszczyźnie. Zawsze należy zwracać uwagę, jakie jest natężenie światła słonecznego. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i już teraz możemy zakupić próbki wybranych przez nas kolorów, nie są one drogie, a w najlepszy z możliwych sposobów, dadzą pełny obraz jak kolor będzie wyglądał w danym pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy pomyłek przy zakupie pełnowartościowego opakowania farby i  wybierzemy kolor idealny. 
fot.dody-works.pl

3. Brak spójności


Wybór charakteru projektowanego pomieszczenia jest kwestią całkowicie osobistą. Podczas rozważań nad wyborem stylu musimy przede wszystkim mieć świadomość tego, co oferuje nam przestrzeń, która dysponujemy, i w jaki sposób możemy ją zagospodarować. Styl musimy dobrać do całości domu czy mieszkania, każdy pokój w innym stylu jest niemożliwy i z pewnością powodowałby chaos oraz brak równowagi. Oczywiście mieszanie różnego rodzaju stylów to świetny sposób na urządzenie wnętrza z charakterem, jednak należy podejść do tego z rozwagą. Znajomość stylów, jakie występują w dekorowaniu z pewnością będzie przydatne.   
fot.urzadzamy.pl

4. Przedkładanie designu nad funkcjonalność


Urządzanie wnętrza pod katalog wnętrzarski nie jest dobrym pomysłem. Warto skupić się na naszych potrzebach. Bezmyślne kopiowanie wystroju z katalogu ma poważną wadę – taka aranżacja jest niedostosowana do naszego stylu życia. Z kolei, jeśli sąsiadka, przyjaciółka ma dekoracje czy meble, które przykuwają nasze oko, to nie należy powielać ich ślepo. Warto pamiętać o tym, że to, co świetnie wygląda w ich wnętrzu wcale nie oznacza tego, że u nas będzie prezentowało się to w taki sam sposób. Rozsądniej jest kierować się własnym wyczuciem smaku lub wybierać bezpieczniejsze rozwiązania w postaci stylów klasycznych i neutralnych kolorów. Zasada jest prosta, ma się nam to podobać, ma pasować do całości wnętrza, ale przy tym wszystkim należy brać pod uwagę funkcjonalność, która jest kluczowa w aranżacji wnętrza. Inspiracja jest całkowicie wskazana kopia już niekoniecznie.
fot.desing.com

5. Nieodpowiednie oświetlenie


Oświetlenie - tutaj ważny aspekt odgrywa również światło naturalne, oświetlenie sztuczne potraktujmy jako doświetlenie pomieszczenia i podporządkujmy je światłu naturalnemu. Oświetlenie wiąże się ściśle z dekoracją wnętrz. Światło odbija się na każdej płaszczyźnie i modeluje przestrzeń. Jeden z przykładów to sytuacja, gdy w białym pokoju światło rozkłada się równomierniej niż we wnętrzu o barwnych ścianach. Kolejnym błędem jest niedostateczne oświetlenie, które potrzebują z reguły więcej światła, zazwyczaj jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Problem pojawia się zazwyczaj podczas zakupu lamp, zazwyczaj kierujemy się wyglądem, a zapominamy o podstawowej funkcji jaką ma spełniać, czyli- dawaniu światła. Gra światłem w pomieszczeniach nie należy do najłatwiejszych, ale dobrze dobrane nadadzą pomieszczeniu odpowiedni nastrój, spełnia przełożenie na funkcjonowanie w danych pomieszczeniach. 
fot.allegro.pl

 6. Niewłaściwe rozmieszczenie zdjęć, dzieł sztuki


Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wysokie zawieszanie obrazów. Zasada - Obrazy powinny być zawieszone na wysokości oczu dorosłego człowieka. Natomiast środek obrazu powinien znajdować się na wysokości 150-160 centymetrów od podłogi. Warto pamiętać tę zasadę, gdyż obrazy zawieszone wyżej zaburzają proporcje i wprowadzają poczucie bałaganu. Wyjątkiem od tej zasady jest pomieszczenie takie jak jadalnia, pokój wypoczynkowy oraz  inne miejsca, w których większość czasu spędza się na siedząco, obrazy należy wieszać niżej – tak, by można było podziwiać je z pozycji mebla, na którym odpoczywamy. W przypadku wieszania obrazów nad meblami należy pamiętać, że obraz musi być węższy niż mebel, nad którym wisi, najlepiej, żeby stanowił najwyżej 2/3 szerokości mebla. Obraz powinien wisieć 20-30 centymetrów nad meblem, bo dzięki temu stanie się częścią spójnej kompozycji, jak również nie będzie ograniczać funkcjonalności blatu mebla.
fot.housedreem.pl

7. Niewłaściwe rozmieszczenie mebli


Unikaj przystawiania wszystkich mebli do ściany, z drugiej strony zadbaj jednak o to, aby można było swobodnie poruszać się po pokoju, bez potykania się o meble.  Niestety lubujemy się w stawianiu mebli pod ścianami, głównie dlatego, że boimy się efektu zagraconego pomieszczenia. W rezultacie uzyskujemy w ten sposób pusty środek, który do niczego nam nie służy. W salonach często pojawia się ten sam schemat na jednej ścianie telewizor, a na drugiej sofa. Świetnym sposobem jest ustawienie sofy do przodu, bo o ile te można postawić na środku pokoju, to już regału z książkami na środek nie przesuniemy. Środki wypełniamy życiem towarzyskim. Takie zabiegi dadzą wnętrzu oddechu i niespodziewanie funkcjonalności. 
fot.e-wnetrze.pl

8. Niewłaściwa ilość mebli, dodatków.


Wnętrza i meble to nieodłączna część każdego pomieszczenia. Wiele osób niepotrzebnie stara się zapełnić całą dostępną im przestrzeń – na siłę ustawiają zatem wszędzie stoliki, komody, krzesła. Tak jak gdyby bali się przestrzeni, która może się pojawić, wolny kąt niestety źle nam się kojarzy. Warto jednak zmienić myślenie w tej sprawie. Tymczasem pomieszczenie, w którym każdy kąt jest zapchany, wydaje się mniejszy. Podobny błąd popełnia się również w przypadku ścian – puste płaszczyzny wcale nie są takie nudne i nie trzeba na siłę  wieszać na nich dziesiątek obrazów, piękny kolor na ścianie już potrafi być ozdobą wnętrza. Oczywiście charakterne meble świetnie się sprawdzają, jednak należy uważać, aby nie popaść w przesadę. Mniej znaczy więcej, ta zasada zawsze się sprawdza.
fot.dobrzemieszkaj.pl


9. Układ pozbawiony równowagi.


Za małe, za duże – te błędy mogą nas kosztować o całkowicie nieudane wnętrze. Zbyt mały dywan może wywołać niekorzystny efekt, Dobrze jest zrobić wcześniej specjalny pomiar. Szczególnie przy niewielkim metrażu panuje tendencja do pomniejszania wszystkich elementów wyposażenia - mniejsza sofa, szafa, lodówka itd. Niestety wiele osób niesłusznie decyduje się także na mniejszy dywan. Źle dobrany rozmiar negatywnie wpływa na wygląd pokoju oraz całkowicie zaburza proporcje. Duże masywne meble, ogromne szafy nie zawsze wyglądają w naszym domu tak jak w ogromnym pomieszczeniu sklepu. Warto użyć wyobraźni i odpowiedniej miarki, aby zapobiec tego typu pomyłkom.
fot.dywany.pl

10. Sztuczne kwiaty


Prawdziwe zawsze jest lepsze od sztucznego, oczywiście jest to kwestia gustu. Jednak czasami warto zmienić zdanie, szczególnie jeżeli chodzi o sztuczne kwiaty w pomieszczeniach. Dziś ich wygląd jest bardzo zbliżony do tych naturalnych, jednak tak nie pachną i nie przynoszą takiej świeżości. Plusem jest to, że nie trzeba ich często zmieniać, nie usychają jak naturalne, a to wiąże się z mniejszymi kosztami. Jeżeli jednak decydujemy się na sztuczne kwiaty pamiętajmy o tym, żeby były naprawdę dobrej jakości, unikajmy jaskrawych kolorów. Przy wyborze sztucznych kwiatów szukajmy tych najbardziej zbliżonych do naturalnych. Pamiętajmy jednak –człowiek nie powinien zapominać, że jest częścią przyrody, a kontakt z nią jest dla niego prawdziwym dobrodziejstwem. Dlatego też zróbmy wszystko, by rośliny pozostały częścią naszego życia, zaś one odwdzięczą się nam rozmaitością barw oraz zapachów w naszym domu. 
fot.zarahome.com

1 komentarz:

  1. Dlatego właśnie nie chciałabym aranżować domu samodzielnie. Z pewnością popełnię jakieś błędy, bo nie mam w tym doświadczenia. Wolałabym to zadanie powierzyć projektantom wnętrz https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-domu-online/ , którzy mają spore doświadczenie i oferują nowoczesne rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń